Chez Sandra

MINDENMENTES báránysteak – avagy hogyan süssünk jó bárányt?

Bár sokáig nem szerettem a bárányhúst, az utóbbi időben igen megkedveltem. A nagyobbik gyermek legnagyobb kedvence így tudom, hogy nem lőhetek mellé a készítésével. Készítettem már korianderes báránygolyókat is, és egybe is sütöttem már levendulával és rozmaringgal megtűzdelve, de ilyen “natúr” formában is szoktam készíteni, melyet friss salátával és/vagy sült krumplival szoktunk enni.

Ha van rá idő, érdemes a húst legalább fél órára bepácolni ( de a legjobb ha előző este összedobáljuk egy zacskóba a páchoz a dolgokat, beletesszük a húst, és alaposan belemasszírozzuk az ízes olajat és a fűszereket). Ha nincs mód az előző esti előkészítésre, akkor is minimum fél órára tegyük be pácba, és kétszer-háromszor masszírozzuk át. Ha a gyors pácolásra van csak időnk, nem szükséges hűtőbe tenni a húst, ha viszont több időnk van rá, feltétlen tegyük hűtőbe, és csak sütés előtt fél órával vegyük elő.

 

Jó báránysteaket sütni nem nehéz, viszont van egy-két titka:

  1. Az első és legfontosabb, hogy jó minőségű húst használjunk hozzá!
  2. Sütés közben a húst TILOS megszúrni villával. Tehát ne úgy süssük, hogy közben a villát beleszúrjuk, és ne is villát beleszúrva fordítsuk meg. Ez egyszerűen TILOS, mert a villa okozta lyukon kifolyik a hús leve, és egy száraz, kemény sültet kapunk csak.
  3. Mindig csak a legvégén sózzuk a sültet, mert a korán hozzáadott sótól szintén kemény sültünk lesz.
  4. Az utolsó titok, ami tényleg fontos, nem érdemes elmismásolni az a pihentetést. Nem arról van szó, hogy hűtsük ki a húst, de érdemes 1-2 percig állni hagyni felszolgálás előtt.

A sütéshez nem igazán kell zsiradék, viszont nagyon forró serpenyőre szükség van, mert így egyből elkezd kisülni a zsírja, és nem fog odaégni. Én szeretek a megfordítás előtt egy kevés rozmaringos olívaolajat azért alátenni, mert ez ad neki egy plusz ízt.

 

Mindenmentes, vagyis a glutén-, liszt-, tej-, tojásmentes diétákban fogyasztható, hozzáadott cukrot nem tartalmaz! 

 

baranysult_allo

 

HOZZÁVALÓK (1 főre)

 

A páchoz:
2 ek rozmaringos olívaolaj
1 ek provanszi fűszerkeverék, vagy szárított rozmaring és kakukkfű keveréke
kevés őrölt szerecsendió
frissen őrölt tarka bors
1 kk balzsamecet

 

1 szelet báránycomb
1 gerezd fokhagyma

 

ELKÉSZÍTÉS

 

Tegyük egy kisebb zacskóba a páchoz az olívaolajat és a fűszereket, adjuk hozzá a combszeletet, és masszírozzuk bele. Tegyük félre minimum fél órára.  

A serpenyőt forrósítsuk fel, majd tegyük rá a combszeletet, és fakanál segítségével kissé mozgassuk meg a serpenyőben (azért, hogy ne ragadjon le a hús!) . A fokhagymagerezdet mossuk meg, töröljük szárazra, és egy nagyobb kés lapjával nyomjuk le úgy, hogy épphogy megtörjön a héja (nem kell megpucolni). Aki szereti az intenzív fokhagymaízt az megpucolhatja, sőt fel is szeletelheti, és akár a páchoz is hozzá lehet adni, mert úgy még intenzívebben kijön az íze.

Süssük így az egyik oldalán kb 3-4 percig, majd mielőtt megfordítjuk öntsünk alá még egy kevés rozmaringos olívaolajat. Két fakanál segítségével fordítsuk át a másik oldalára, és szórjuk meg a zöldfűszerek felével, és frissen őrölt tarka borssal. Süssük így további 3-4 percet (kissé nyomkodjuk le fakanállal, mert könnyen felkunkorodik, így azon a részen ahol nem ér a serpenyőhöz nem fog megsülni.) Végezetül fordítsuk vissza, húzzuk félre, és szórjuk meg a maradék zöldfűszerrel. 

Pihentessük egy-két percet, és már kínálhatjuk is!

 

baranysult_fekvo

 

 
 
cs_fb

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!