Franciaországban ugyanúgy mint más országokban a különféle vallási szertartásokkal Jézus újjászületését ünneplik. De mi köze ehhez a kis nyulaknak, a csokoládénak és a 800 €-s tojásnak?
Az uralkodó vallás Franciaországban is a római katolikus (90%). Nincs olyan város vagy falu ahol ne lenne legalább egy templom. (Sok kis faluban nem is akármilyen gyönyörű…) Sok közülük a tizenkettedik századra vagy azt megelőző időszakra nyúlik vissza.
A legtöbb egyházi harangozás egész évben a különböző események ünneplését és az idő múlását hivatott jelezni. Húsvét előtt, Nagycsütörtökön a harangok Franciaországban is elhallgatnak, (a harangok Rómába mennek) Jézus halála tiszteletére.
Húsvét reggelén ismét szólnak már a harangok, a feltámadást ünneplik hírül adva, hogy Jézus újra él. Egyes falvakban ilyenkor az volt a szokás, hogy az emberek csókkal és öleléssel köszöntötték egymást
Húsvét reggelén jön el a boldog idő a gyerekeknek…
A harangok megszólalásával a húsvéti szokások szerint tojásokat szórnak szét a kertben és a házakban, és a miséről hazatérve elkezdik keresni a gyerekek a színesen díszített húsvéti tojásokat (les oeufs de Pâques).
Ez azonban már nem mindenhol élő hagyomány. Elzászban például inkább a német szokás a domináns (mily meglepő…) miszerint a nyúl, egyes helyeken pedig a gólya hozza a tojást.
A szülők azt mondják a gyerekeknek, hogy a tojásokat a harangok Rómából hozták (ahova harangozni mentek). Egyes részeken a francia gyerekek a régi időket felidézve a kis szekerekkel teli tojást húzzák maguk után.
Franciaországban (is) a húsvét hétfő egy extra szabadnap, így mindenki kap egy automatikus háromnapos hétvégét, amelyet általában a családdal próbálnak megosztani.
Francia Confiseries és Chocolatiers
Mint mindig, a franciák ekkor is nagy figyelmet szentelnek az élelmiszereiknek és a csokoládéknak. A francia városokban és falvakban a templomon kívül a másik “biztos pont” a confiseries (cukorka üzletek). Persze ide tartozik még harmadikként a brasserie (kocsma) is…
Húsvétkor a csokoládékészítő mesterek remekműveket készítenek, amiket bárki megcsodálhat egy kellemes séta alkalmával (bekukucskálnak a kirakatokba, mintha egy múzeumban vagy művészeti kiállításon lennének).
Manapság már nem csak a csokoládéboltok kínálják a kreációjukat, a nagyobb bevásárlóközpontokban is kedvünkre nézelődhetünk, vásárolhatunk:
De nem csak a kisebb csokoládéműhelyekben készülnek a kreációk, mint minden évben, így idén is a nagy csokoládéfaktúrák piacra dobták a húsvéti kollekciójukat. Az árakat elnézve (pl a Fauchon 800 eurós árát látva) kijelenthető, hogy némelyet még jó, hogy kapni lehet!
Nézzétek át ti is a felhozatalt, az oldalakat a linkre kattintva érhetitek le!
FAUCHON
Honlap: http://www.fauchon.com/
LADURÉE
Honlap: http://www.laduree.fr/
ARNAUD LARHER
Honlap: http://arnaudlarher.com/
LENOTRE
Honlap: www.lenotre.fr
DALLOYAU
Honlap: www.dalloyau.fr
A LA MERE DE FAMILLE
Honlap: www.lameredefamille.com
L’ATELIER DU CHOCOLAT
Honlap: http://www.atelierduchocolat.fr/
Ételek
A tradicionális húsvéti étel Franciaországban a bárány, a sertés és valamilyen tojásétel. A bárányt fokhagymával, fűszerekkel pácolva sütik vagy esetleg pástétomnak csinálják meg.
Ugyancsak pástétomformában kerül terítékre a sertés, ez a szokás leginkább ahhoz kapcsolható, hogy régen a nagyobb ünnepekre disznót vágtak.
A magyarokhoz hasonlóan sonkát is készítenek: fehérborban főzik meg petrezselyemmel, tárkonnyal, és turbolyával.
A tojásétel vidékenként változik, lehet kemény tojás, omlett, bundás kenyér – általában valamilyen hagyomány kötődik hozzá…
Haux városában immár hagyománnyá nőtte ki magát (idén 35. alkalommal), hogy húsvét hétfőn több mint 5000 (idén 5215) tojásból készítenek egy óriási rántottát és 1000 embert látnak vendégül ebédre, a város főterén. A tojások száma évről-évre nő.
Sütemények
A többféle sütemény kerül ilyenkor asztalra, a minden alkalomra jól passzoló macaron mellett az egyik legérdekesebb az elzászi “cukrosbárány”, a lamala. (A szó báránykát jelent.) Ehhez külön üreges formát készítenek, amelybe beletöltik a kelt tésztát és így sütik ki.
Hozzávalók (6 lamalahoz)
15 tojás,
365 gramm cukor,
150 gramm őrölt mandula
400 gramm liszt,
100 g vaj
Elkészítés
A tojásokat szétválasztjuk, a tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A lisztet átszitáljuk és hozzáadjuk őrölt mandulát, hozzárakjuk a tojások sárgáját is, és a keveréket összekeverjük. Végül hozzáadjuk a olvasztott vajat, és beleforgatjuk a fehérjehabot.
A formát ecsettel megkenjük olvasztott vajjal, megszórjuk liszttel, beleöntjük tésztát. 180°C-ra előmelegített sütőben 45 percig sütjük.
Ha kihűlt szúrjuk meg porcukorral!
foto: internet
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: