A karfiol nem egy sűrűn használt zöldség Nálunk, bár az ízét szeretjük, de ahogy Férj fogalmaz, “Én szeretem, ő nem szeret Engem”. Szóval a puffasztó hatása miatt ritkán készül.
Pedig a karfiol jó étrendi hatással rendelkezik, jelentős B1 és B2-vitamin tartalommal bír, ezen kívül a C vitamintartalma is magas. Feltehetőleg krétai gyökerekkel bír, ám első hazai említés róla 1664-ből van (Lippay János), aki caulifioli néven említi.
Egyre jobban csökken a termelése Magyarországon is, hiszen pl a szedése nehezen gépiesíthető. Nagy karfiolfölddel rendelkezik viszont Európában Franciaország és Olaszország (az összes karfiolültetvény felén osztoznak ketten).
A következő karfiolkrémleves íze nagyon hasonlít francia boltok polcain is fellelhető (és nagyon kedvelt) krémleveshez (Soupe de chou-fleur). Az elkészítése nem nagy kunszt, úgyhogy bátran álljanak neki a kezdők is! A leves különleges ízét az adja, hogy a karfiolrózsákat először 200 C fokos sütőben olívaolajjal meglocsolva, majd borssal és kakukkfűvel meghintve puhává sütjük.
HOZZÁVALÓK
3 marék karfiolrózsa
fél póréhagyma
2 ek olívaolaj
2,5 deci csirkealaplé
2 deci alacsony zsírtartalmú tejszín
1 csapott teáskanál curry
só, frissen őrölt bors, friss kakukkfű
fokhagyma
creme fraiche vagy tejföl
ELKÉSZÍTÉS
A sütőt melegítsük elő 200 C fokra. Egy tepsibe tegyük a rózsákra szedett karfiolt, majd locsoljuk meg az olívaolajjal, szórjuk meg frissen őrölt borssal és a kakukkfűvel. 25-35 perc alatt süssük aranybarnára. Néha forgassuk meg őket, hogy ne ragadjanak le és minden oldaluk kellőképpen megpirulhasson.
A felkarikázott póréhagymát öntsük fel az alaplével, és főzzük meg benne. Ha megsültek a karfiolok, tegyük át az alapleves edénybe. Sózzuk meg, adjuk hozzá a curryt, majd forraljuk 5 percig. A tűzről félrehúzva adjuk hozzá a tejszínt, és botmixerrel pürésítsük.
Forrón, fokhagymával bedörzsölt pirítóssal tálaljuk, néhány reszelésnyi szerecsendióval és egy kiskanál creme fraiche-vel (vagy tejföllel).
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: