Hogy honnan az elnevezés?
A 4 éves Bencém közölte Velem, hogy:
– Anya, megkívántam egy kis pénzes levest!
– Pénzes levest?
– Igen.
– De mi az a pénzes leves?
– Hát amit enni kell, hogy sok pénzünk legyen.
Nah ekkor esett le az a bizonyos fillér… A napokban téma volt, hogy az újév első napján mit szabad enni és mit nem a babona szerint, hogy szerencsés és gazdag elkövetkező évünk legyen. Mivel a lencsére azt mondtuk, hogy a gazdagság és a pénz szimbóluma, hát a kis drágám összerakta…
És hogy még teljesebb legyen a dolog, az is hozzátartozik, hogy mindezt ebédidőben kérte, amikor a már elkészült húslevest gondoltam adni.
Ezzel a HÚSLEVES HASZNOSÍTÁS kategória egy újabb lehetőséggel bővült.
Úgyhogy fél óra alatt átkonvertáltam PÉNZES(LENCSE) LEVESsé:
HOZZÁVALÓK
4 főtt sárgarépa
2 főtt fehérrépa
1,5 liter húsleveslé
10 deka lencse
babérlevél
füstölt kolbász
2 tk őrölt pirospaprika
3 ek olívaolaj
negyed póréhagyma
petrezselyem
só, bors
ELKÉSZÍTÉS
A lencsét mossuk meg, majd tegyük fel főni a legnagyobb hőfokon bő vízzel 15 percre.
Egy másik edénybe hevítsük fel az olívaolajat, tegyük rá a felkarikázott füstölt kolbászt és a megtisztított és apróra vágott póréhagymát. Dinszteljük meg, húzzuk félre és szórjuk rá a pirospaprikát, majd amikor már eléggé kiadta piros színét, adjuk hozzá a babérlevelet, és öntsük fel a húsleveslével.
Negyed óra után a lencsét szűrjük le, és adjuk a paprikás léhez. Közepes lángon főzzük még kb negyed óráig, igény szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az apróra vágott petrezselyemmel.
Mikor már a lencse megpuhult, adjuk hozzá az előzőleg – a húslevesben – megfőtt és felkarikázott sárga- és fehérrépát.
Hagyjuk egy-két percig főni, és már tálalhatjuk is.
fantasztikusak!A kényszer pedig tudjuk, hogy Nagy ÚR :)Nagyon finom lett ez a leves is, úgyhogy a csillagozott receptek között marad fent az utókornak 🙂
Ezt a levest okosan kigondoltad!Aranyos a kisfiad az elnevezéssel!Ezek az “aranyköpések” generációkon keresztül fennmaradnak családi berkekben.